Powrót

Kędzierzyn - Koźle

Kofama

INWESTOR: Grupa Zarmen
LOKALIZACJA: Kędzierzyn-Koźle
POWIERZCHNIA ZABUDOWY: 2 224 m²
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 3 705 m²
Przebudowa jednej z najstarszych działających fabryk w Polsce – budynek zakładu produkcyjnego Kofama w Kędzierzynie-Koźlu. Jego historia sięga końca XIX wieku. Naszym zadaniem było wierne odtworzenie i przywrócenie historycznego charakteru fabryki na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych. Projekt obejmował również rozbudowę zakładu, polegającą na wykonaniu nowej hali magazynowej pomiędzy już istniejącymi halami. Udało się przedłużyć pierwotną, przemysłową funkcję budynku na kolejne długie lata. Dotychczas nieco zaniedbane, ale nadal piękne historyczne budynki odzyskały dawną świetność i ponownie mogą cieszyć oko.
PRZYWRÓCIĆ DAWNĄ ŚWIETNOŚĆ Projekt Kofamy w Kędzierzynie-Koźlu obejmował modernizację elewacji oraz wnętrz budynków. Prace miały na celu odtworzenie i przywrócenie pierwotnego wyglądu, czyli stanu sprzed ponad 120 lat. Wnętrza fabryki mieszczą zaplecza dla pracowników, które zostały zaś wykonane i utrzymane w nowoczesnej stylistyce.
KIEDYŚ I DZIŚ Zdjęcia „przed i po” pokazują ogrom włożonej pracy w proces renowacji budynku. Dzięki inwestorom, którzy odnajdują potencjał w zabytkowych obiektach, możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją, że historia choć odległa może doskonale wpisywać się w aktualną rzeczywistość.

Autorzy:

  • Michał Brzeziński

  • Katarzyna Wiercińska

  • Anna Jackowicz

  • Rafał Drobczyk

Więcej projektów